Bučovice, Ždánice a jejich okolí

Bučovice

Město Bučovice leží v údolí říčky Litavy na mezinárodní silnici E50 mezi městy Brno a Uherské Hradiště. V současné době mají Bučovice včetně místních částí téměř 6 500 obyvatel. Město je hospodářským a vzdělávacím střediskem oblasti.  V roce 2004 byl otevřen nový plavecký bazén a sportovní areál v Hájku, jehož součástí jsou tenisové kurty a fotbalové hřiště. V roce 2007 byl areál rozšířen o letní vyhřívané koupaliště. K historickým památkám ve městě patří renesanční zámek, který patří k nejcennějším renesančním stavbám v záalpském prostoru. Na nádvoří zámku stojí  manýristická kašna z let 1635 – 1637. Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z let 1637 – 1641. Do nedalekých Chřibů se lze snadno dostat značenými stezkami, kde lze navštívit mimo jiné Buchlovský hrad, zámek v Buchlovicích nebo Moravský kras se známými krápníkovými jeskyněmi a propastí Macochou.

Ždánice

Ždánice jsou vzdálené 10 km od Bučovic směrem na Kyjov. Město se rozkládá ve zvlněné krajině na úpatí Ždánického lesa. Obklopují je lesy, pole, sady a vinohrady.  Žije zde přibližně 2 600 obyvatel. Místní, a nejen oni, žijí bohatým kulturním a společenským životem. Aktivně zde působí pět folklorních souborů, tři cimbálové muziky a několik dalších občanských sdružení. V roce 1965 byla obnovena tradice císařských hodů. Z folklorních akcí jsou oblíbeny Písničky v trávě, hody konané v polovině října, Kateřinská zábava, zpívání u vánočního stromu, Štěpánský koncert v kostele. Také podmínky pro sportování jsou ve městě na velmi dobré úrovni. Nachází se zde fotbalové a hokejové hřiště, tenisové kurty, posilovna, nově zrekonstruované koupaliště. Krásy zdejšího lesa Vás přilákají k turistickým i cyklistickým výletům v každém ročním období. Ždánickým lesem, který byl roku 1996 vyhlášen přírodním parkem, vede naučná stezka a spousta značených cyklostezek.  Lákadlem pro návštěvníky a turisty se stal Ždánický histopedál – soutěžní přehlídka historických kol. V přízemí zámku vystavěného roku 1569 sídlí přes šedesát let Vrbasovo muzeum, obsahující velmi cenné, zajímavé a kuriózní historické předměty. K zámku přiléhá park se vzácnými dřevinami a stoletým psím hřbitovem. Kostel Nanebevzetí P.Marie z roku 1701 naleznete ve středu města. 

Vhodná poloha na úpatí Ždánického lesa umožňuje obyvatelům měst a jejich návštěvníkům aktivní odpočinek, pěší i cyklistickou turistiku.

Pro všechny milovníky cyklistiky www.stezky.cz


Zvětšit mapu